کشمش


صادرات کشمشصادرات کشمش مانند سایر کالاها روند صادرات عادی را به همراه دارد. کشمش یکی از محصولات کشاورزی بوده که از فرآورده‌های مهم انگور به شمار می رود و قسمتی از صادرات بخش کشاورزی را به خود اختصاص داده است. در سال‌های اخیر بعد از پسته و فرش رتبه سوم در صادرات محصولات کشاورزی را به خود اختصاص داده است.
انگور در دو نوع تازه یا خشک کرده (همان کشمش) مصرف و یا صادر می‌شود. در سال 2011 میزان تجارت انگور تازه حدود 4,5 میلیون تن و میزان تجارت کشمش حدود 800 هزار تن بوده است. کشورهای شیلی ، آمریکا ، ایتالیا ، هلند و آفریقای جنوبی از جمله صادرکنندگان عمده انگور تازه در جهان هستند و ایران در بین صادرکنندگان انگور در جهان جایگاهی ندارد ، اما برای کشمش صادراتی ، ایران در سال 2011 بعد از کشورهای ترکیه و آمریکا در رتبه سوم صادرکنندگان کشمش در جهان قرار دارد. کشورهای شیلی ، چین ، یونان ، آرژانتین ، افغانستان ، آفریقا جنوبی و آلمان به ترتیب در رتبه های بعدی قرار می گیرند. برای صادرات این محصول ، گواهی سلامت سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت و همچنین گواهی استاندارد مهم می باشد که در آخر نیازی به پرداخت عوارض گمرکی هنگام خروج از کشور ندارد.

صادرات کشمش از ایران
کشمش از محصولات ارزآور کشاورزی ایران است و بعد از کشورهای ترکیه و آمریکا ، ایران سومین صادرکننده کشمش جهان می باشد. کشور روسیه به دلیل نزدیکی به ایران ظرفیت بالایی برای واردات این محصول را از ایران دارد. صادرات عمده ایران کشمش می باشد و میزان صادرات انگور بسیار ناچیز است. کشمش ایران علاوه بر کشورهای همسایه مانند امارات ، عراق ، ترکیه ، پاکستان ، آذربایجان و قزاقستان به کشورهای اروپایی مثل روسیه ، اوکراین ، آلمان ، لهستان ، انگلستان ، رومانی ، هلند ، مجارستان و اسپانیا و کشورهای آفریقای شمالی مانند مصر، الجزایر و مراکش و کانادا نیز صادر می‌شود.
ترکیه بزرگترین صادرکننده کشمش در جهان است ، اما از ایران نیز کشمش وارد می‌کند. در سال 2013 ، بیش از 76 میلیون تن انگور در 50 کشور جهان تولید شد و در این بین ، چین با تولید 11,6 میلیون تن در رتبه اول قرار گرفته و بعد از آن ایتالیا و آمریکا در رتبه دوم و سوم و در نهایت کشورهای اسپانیا ، فرانسه ، ترکیه ، شیلی ، آرژانتین ، هند و ایران به ترتیب در رده‌های چهارم تا دهم قرار دارند. از مهمترین محصولات باغی در دنیا انگور است و از نظر سطح زیرکشت و هم ارزش اقتصادی و تغذیه‌ای برای تولید مورد توجه می باشد.استان قزوین اصلی ترین تولید کشمش ایران را دارد و 80 درصد انگور این منطقه بە کشمش صادراتی تبدیل می‌شود ، اما متاسفانه در این زمینه اطلاعاتی قرار داده نشده و کشمش ایران بە اسم ترکیه در بازار جهانی عرضه می‌شود و اگر بە بسته‌ بندی و نکات دیگر توجه شود ، میزان صادرات کشمشاز ایران افزایش خواهد یافت.
استان‌های خراسان ، قزوین ، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی مهمترین تولیدکنندگان انگور می باشند. چندین شهر در تولید کشمش ایران نقش مهمی دارند که می توان ملایر و کاشمر را نام برد. کشمش ملایر از نظر رنگ در دنیا مشهور است. رقبای جهانی قصد خارج کردن کشمش ملایر از بازارصادرات را دارند و با نشان ملایر محصولات خود را عرضه می کنند.
کشور هندوستان نشان ملایر را به ثبت رسانده و سعی در تبلیغ آن به نفع کشورشان دارند. استرالیا نیز چندین سال بر روی محصول کشمش و انگور سرمایه گذاری نموده و تصمیم دارد تا کشمش متفاوتی را نسبت به کشمش ملایر ، عرضه نماید و استرالیا در آینده رقیب بزرگ کشمش ملایر خواهد بود. در حال حاضر ترکیه بازار کشمش دنیا را مدیریت می کند. با حمایت از تولیدکنندگان و استفاده نکردن از گاز CO2 موجب از بین رفتن این محصول نشوید و با جایگزین نمودن فله خشک به باغات ، محصول خوبی تهیه نموده و با رطوبت زیر 14 درصد به کارخانجات تحویل داده شود ، تا با این راهکارها بتوان افزایش صادرات این محصول در آینده را رقم زد.

کشمش و انواع آن
کشمش محصولی است که از انگور خشک شده تهیه می شود و سرشار از آهن ، پتاسيم ، کلسيم ويتامين های گروه B می باشد. دارای خواص آنتی اکسيدانی بوده و از تخريب سلول ها جلوگيری می نماید. کشمش با توجه به نوع انگور و شرايط خشک کردن آن به نامهای مختلفی در بازار موجود می باشد و برای مصرف داخلی و نیز صادرات مورد توجه قرار گرفته است. فيبر موجود در آن از سرطان و رشد غير عادی سلول ها جلوگيری می کند و سبب کنترل قند خون در بدن می شود. برای درمان معده و يبوست مفيد است. مصرف آن سستی بدن را از بین می برد ، بدن را تقويت کرده ، دهان را خوشبو می کند و در تقویت حافظه موثر بوده و همچنین به کاهش کلسترول و بهبود عملکرد روده ها کمک می نماید. انواع کشمش عبارتند از کشمش سبز قلمی ، کشمش زرد یا همان دودی ، تیفی و آفتابی می باشد.

Order products

Order what you need from another countries, select country to make an order

  • Country : ...

    Area : ...

    Population : ...

    Continent : ...

ثبت سفارش

لطفا موارد ستاره دار را پر کنید

موضوع  
چه تعداد سفارش دارید ؟
شرح  
نام ونام خانوادگی *  
ایمیل *  
تلفن *  
وبسایت شما
چگونه با شما تماس بگیریم ؟