خشکبار

صادرات خشکبارصادرات خشکبار ، که شامل مغز دانه هایی مانند پسته ، بادام ، فندق ، گردو خشک شده و میوه های خشک مانند کشمش ، برگه آلو ، قیسی خشک ، برگه هلو ، برگه آلوچه ، برگه آلبالو ، خرما و انجیر خشک به کشورهای دیگر می باشد و بهتر است بدانید ، خشکبار جزء آجیل محسوب نمی شود. خشکبار غنی شده از ویتامین ها ، مواد معدنی و فیبر و نیز دارای فیتوکمیکال ها می باشد. برای گسترده بودن صادرات در بازارهای جهانی در این زمینه باید سه عامل قیمت مناسب ، کیفیت مطلوب و متنوع بودن محصولات را رعایت کرد تا با افزایش صادرات و ارزدهی بالا روبه رو شوید.

صادرات خشکبار از ایران
هر ساله خشکبار از ایران به بیشتر کشورهای جهان از جمله آلمان ، آمریکا ، فرانسه ، انگلستان ، ایتالیا ، اسپانیا ، سوئد ، نروژ و کشورهای دیگر صادر می‌شود .شرایط و تنوع مناطق در ایران ایجاب می کند تا محصولات کشاورزی متنوع با کیفیتی مناسب تولید شود و برخی از اقلام به صورت خشکبار مانند خرما ، کشمش ، انجیر، پسته ، گردو ، بادام و فندق در بازارهای خارج عرضه می گردد. صنعت خشکبار ایران ، محصولاتی مانند پسته و خرما با رتبه دوم تولید ، بادام و کشمش با رتبه چهارم ، گردو با رتبه سوم تولید و فندق با رتبه پنجم تولید در جهان شناخته شده هستند. طبق امارها بالاترین سطح صادرات غیر نفتی کشور به صادرات خشکبار با 140 سابقه ی ثبت شده اختصاص دارد. برخی موارد در صنعت خشکبار سبب شد تا این صنعت با مشکلاتی مواجه شود از آن جمله مانده سموم کشاورزی بود که اتحادیه اروپا در سال 2015 تصمیم گرفت ، نظارت جدی برای ورود کالاها به اروپا داشته باشد. خشکبار به عنوان مواد اولیه صنایع غذایی در بازارهای جهانی ارزشی معادل 180 میلیارد دلار را به خود اختصاص داده است ، اما از این میزان ایران فقط دو میلیارد دلار صادرات دارد. سالهای گذشته ایران رتبه اول تولید و صادرات این اقلام را داشته ، اما با توجه به آمارها صادرات در این زمینه تنزل پیدا کرده است و این در حالیکه تقاضای بازارهای هدف رو به افزایش می باشد. در سال 1394 ، بیش از 2 میلیارد دلار خشکبار از ایران صادر شده و همچنین امسال یک میلیارد و 58میلیون و 169هزار دلار خشکبار به کشورهای دیگر از جمله اروپا صادر شده است.
وزن خشکبار صادراتی 361 هزار و 419 تن بوده ، که پسته به میزان 142هزار تن در رتبه اول ، کشمش در رتبه دوم ، خرما در رتبه سوم قرار دارد و بادام از جمله خشکبار صادر شده می باشد ، همچنین گردو با پوست و مغز آن به کشورهای اروپایی صادر گردیده است .اروپا مقصد اصلی ایران برای صادرات این محصولات می باشد ، البته به کشورهای دیگر هم صادر می شود ، اما بیشترین میزان صادراتی و تقاضا از اروپا صورت گرفته است.

مشکلات صادرکنندگان خشکبار در ایران
بزرگترین مشکل صادرکنندگان خشکبار ایران ، نوسانات شدید بازار ارز است. محصولات کشاورزی به‌ ویژه خرما برخلاف محصولات دیگر صادراتی ایران مثل پتروشیمی ، ارزآوری حدود صفر دارند. دریافت کد ملی از باغداران در زمان خرید محصول و نیز دریافت مالیات بر ارزش ‌افزوده از دیگر مشکلات صادرات خشکباربرای صادرکنندگان می باشد. البته تصمیم گرفته شده تا کد ملی دریافت نشود و با اجرایی شدن این قانون یکی از مشکلات حل می شود. بهترین راه ‌حل برای نوسانات ارزی ، هجینگ ارزی می باشد و چندین‌ بار توسط بانک توسعه و صندوق ضمانت صادرات ایران و نیز شرکتهای بیمه‌ تا مرحله اجرا رسیده ، ولی عملی نشده و صادرکنندگان از این موضوع بی بهره مانده اند.
هجینگ ارزی روشی که در آن بازرگانان وقتی با افزایش نرخ برابری ارز نسبت به پول ملی مواجه شوند ، اقدام به خرید ارز زودتر از موعد می‌نمایند تا نوسانات نرخ ارز را پوشش دهند.

Order products

Order what you need from another countries, select country to make an order

  • Country : ...

    Area : ...

    Population : ...

    Continent : ...

ثبت سفارش

لطفا موارد ستاره دار را پر کنید

موضوع  
چه تعداد سفارش دارید ؟
شرح  
نام ونام خانوادگی *  
ایمیل *  
تلفن *  
وبسایت شما
چگونه با شما تماس بگیریم ؟