پوشاک

صادرات پوشاکصادرات پوشاک در کشورهای زیادی رشد ی گسترده داشته و در این زمینه مشغول به فعالیت هستند ، حتی کشورهایی مانند ترکیه ، بنگلادش ، چین ، هند ، تایلند و بسیاری از کشورهای دیگر به تولید و صادرات این کالا پرداخته اند و این کشورها شاخصه های لازم برای صادرات کالاهایشان را دارا هستند. بنگلادش در سال 2012 ، میزان صادراتش حدود 20 ميليارد دلار بوده و از این رقم ، 80 درصد آن در بخش پوشاک انجام شده است. در کشورهای جهان 50 درصد از صادرات نساجی به پوشاک اختصاص دارد. سهم عمده‌ای از صادرات کشورهای پیشرفته و در حال توسعه را پوشاک تشکیل می‌دهد و نقش ویژه‌ای در توسعه کشورها ایفا می‌نماید.

صادرات پوشاک از ایران
پوشاک ایرانی صنعتی نیست و به دلیل کمبود و عدم حمايت از برند ملی می باشد ، اما با ظرفيت های موجود و حمايت از بخش پوشاک می توان به افزایش در صادرات پوشاک امیدوار بود. برای صادرات مهمترین شاخص ها به قیمت ، کیفیت و گستردگی تولیدات بستگی دارد و برخی کشورها با داشتن یکی از این شاخص ها ، در صادرات نسبت به کشورهای دیگر پیشرفت قابل توجهی داشته اند و رقابت با این کشورها امری دشوار است. هرکشوری شرایط لازم برای صادرات از ایران را دارا نیست ، اما کشورهایی مانند عراق ، افغانستان ، یمن ، عمان ، تاجیکستان ، روسیه و .. به برخی از کشورهای اروپایی پوشاک ایرانی صادر می کند. عمده بازارهای هدف صادراتی ایران در زمینه صنایع نساجی و پوشاک ، کشورهایی مانند عراق ، افغانستان ، آسیای میانه و پس از آن برخی از کشورهای شرق آسیا هستند. پوشاک هایی همچون لباس عروس ، لباس های زنانه ی کار شده ، صنایع دستی چرم ، پوشاک گرم و بافت های زمستانی شرایط خوبی برای صادرات از ایران به کشورهای دیگر را دارا می باشند. صنایع نساجی و پوشاک سومین رتبه صادرات غیرنفتی کشور در سال‌های اخیر را به خود اختصاص داده است. سهم صادرات منسوجات و پوشاک در دنیا ، 1400 میلیارد دلار و سهم ایران از این صادرات در سال 2012 ، سالیانه یک میلیارد دلار می باشد که معادل 07/0 درصد یعنی عددی نزدیک به صفر است.
صادرات صنعت پوشاک در سایر کشورها
صنعت پوشاک در ارزآوری برای کشورها و نیز برای ایجاد اشتغال و رفع بیکاری تاثیر بسزایی دارد ، به همین دلیل همه کشورهای همسایه ی ایران و در حال توسعه از این صنعت چه از نظر ایجاد اشتغال و حتی ارزآوری و اداره کشورشان بهره برداری می نمایند. سبک زندگی این کشورها شبیه به ایران است ، اما ارقام صادراتی در این کشورها بسیار بالا می باشد ، که از آن جمله کشورترکیه در صنایع پوشاک ، 30 میلیارد دلار صادرات داشته است و نیز کشور هند 40 میلیارد دلار وسهم کشور چین از صادرات پوشاک و نساجی حدود 200 میلیارد دلار می باشد. سهم کشور بنگلادش ، حدود 20 میلیارد دلار است و 80 درصد مجموع صادرات این کشور به نساجی وپوشاک تعلق دارد. از نظر سطح زندگی بالا نیستند ، اما با صادرات در این زمینه برای کشورشان درآمد زایی بالایی دارند.

مشکلات صادرات در صنعت پوشاک ایران
مشکلات صادرات در صنعت پوشاک ایران ، مربوط به قاچاق پوشاک و پارچه می باشد و در سالهای گذشته قاچاق افزایش یافته است. بخشی از مشکل ایران در صادرات لباس ، موفق نبودن برندهای ایرانی در بازار داخلی می باشد ، که درحال‌ حاضر بازار داخلی به ویژه در بخش پوشاک مردانه ضعیف عمل می کند ، اما تعداد کمی از تولیدکنندگان رضایت مشتری ها را جلب کردند. اگر در بازار داخلی تولید کنندگان نتوانند پیشرفتی حاصل کنند ، در بخش صادرات و بازارهای بزرگ جهان هم موفق نخواهند شد.
کشور ترکیه در زمینه صادرات به پوشاک ، در حال ‌حاضر حدود 300 خرده ‌فروشی برند در کشورشان وجود دارد ، اما در ایران تعداد خرده فروشی برندها کمتر از 30 فروشگاه می باشد. در برخی از برندها ایران از رقبا پیشی گرفته ، اما با برندهای نا شناس به بازارها صادر شدند یا با استفاده از نام شرکت‌های معروف به بازارهای صادراتی راه یافته‌اند. صادرات در بخش پوشاک و موفقیت در این حوزه از فرآیند پیچیده‌ای برخوردار است. البته ایران در تهیه مواد اولیه و طراحی در بازارهای جهانی موفق بوده ، اما متاسفانه امکانات پیشرفته ای در این حوزه وجود ندارد تا در بازارهای بین‌المللی موفقیت کسب نماید.
مسئولین و دولت باید در این صنعت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان پوشاک حمایت‌ لازم را به عمل آورند. تنوع محصولات در زمینه پوشاک عاملی برای رونق بازار می باشد و باید نقدینگی صنعت پوشاک تامین و همچنین قانون مالیات ارزش افزوده اصلاح شود و از دیگر برنامه‌ها برای جلوگیری از قاچاق پوشاک ، اصلاح تعرفه‌ می باشد.

Order products

Order what you need from another countries, select country to make an order

  • Country : ...

    Area : ...

    Population : ...

    Continent : ...

ثبت سفارش

لطفا موارد ستاره دار را پر کنید

موضوع  
چه تعداد سفارش دارید ؟
شرح  
نام ونام خانوادگی *  
ایمیل *  
تلفن *  
وبسایت شما
چگونه با شما تماس بگیریم ؟